Bradford White® Gas Water Heater, 40 gal Capacity, 34000 Btu/hr, 64 gal First Hour Delivery, 0.59 Energy Factor, 37 gph Recovery Rate, 3 in, 4 in Vent, Atmospheric Vent, NPT Connection, 150 psi, Recovery Efficiency: 80 %, Floor Mounting, LP Gas Fuel, ICON System® Ignition System, Piezo Ignition, Finish: Vitraglas Lined, 160 deg F, 61-5/16 in H x 18 in W x 21-1/2 in D, Domestic/Import: Domestic, 2000 ft Altitude
Manufacturer: Bradford White Corporation
Log in to view product pricing and place your order.
| PBRAD00604 | |
|---|---|
| Capacity | 40 gal |
| BTU Rating | 34000 Btu/hr |
| First Hour Delivery | 64 gal |
| Energy Factor | 0.59 |
| Recovery Rate | 37 gph |
| Vent Size | 3 in, 4 in |
| Vent Type | Atmospheric |
| Connection Type | NPT |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Recovery Efficiency | 80% |
| Mounting Type | Floor |
| Length | 21.130 in |
| Width | 18.880 in |
| Height | 59.750 in |
| Weight | 132.000 lb |