
Missing the finishing touch? BLANCO kitchen disposal flanges perfectly complements all of our SILGRANIT kitchen sinks. The BLANCO waste flange creates a tight seal to prevent food and debris from clogging up your pipes while giving you the option to allow water to drain through – ideal for food prep. Making prep-work more pleasing and clean-up less complicated, the BLANCO color-coordinated waste flange also adds an element of style to your sink by creating a seamless look. Strong and durable, these disposal flanges are easy to maintain and are the perfect finishing touch to any hardworking kitchen sink.
Manufacturer: BLANCO
Log in to view product pricing and place your order.
| PBLAN00701 | |
|---|---|
| Product Height | 2.15 |
| mFinish | Soft White |
| Product Weight | 0.38 |
| Product Length | 4.5 |
| Material | Stainless Steel |
| Product Width | 4.5 |
| Color Name | Soft White |
| Length | 4.900 in |
| Width | 5.300 in |
| Height | 4.140 in |
| Weight | 0.500 lb |