
SharkBite™ Straight Male Adapter, Adapter Fitting, Connection Size 1: 1 in, Connection Type 1: Push-to-Connect, Connection Size 2: 1 in, Connection Type 2: MNPT, Push-Fit|MNPT Connection, Brass, Material Construction: DZR Lead-Free Brass, Finish: Chrome-Plated/Natural Brass, For Use With: Copper, CPVC, PEX, PE-RT and SDR 9 HDPE Pipes, 2.48 in L, 200 psi, 200 deg F
Innovative push-to-connect design makes for quick and easy transition between CTS pipe to an FNPT threaded connection. Ideal for working in tight spaces. Faster install time and ease of use reduces installation errors.
Manufacturer: Reliance Worldwide Corporation
Log in to view product pricing and place your order.
| PAZ1502127 | |
|---|---|
| Fitting Type | Adapter |
| Connection Size 1 | 1 in |
| Connection Type 1 | Push-to-Connect |
| Connection Size 2 | 1 in |
| Connection Type 2 | MNPT |
| Connection Type | Push-Fit|MNPT |
| Material | Brass |
| Material Construction | DZR Lead-Free Brass |
| Finish | Chrome-Plated/Natural Brass |
| For Use With | Copper, CPVC, PEX, PE-RT and SDR 9 HDPE Pipes |
| Dimensions | 2.48 in L |
| Pressure Rating | 200 psi |
| Temperature Rating | 200 deg F |
| Length | 9.000 in |
| Width | 8.000 in |
| Height | 3.340 in |
| Weight | 2.250 lb |