
Moen® Shower Only, Chateau Collection, 6-1/2 in Escutcheon Width, Shower Head Projection: 7-1/2 in, 2-5/8 in Shower Head Width, 1.75 gpm Flow Rate, Metal, Chrome, Lever Handle, Metal Handle, 1-Handle Handles, Water Sense Labeled: Yes
Seamlessly coordinating with the Chateau faucet collection, the Chateau Posi-Temp® shower-only trim brings a sleek, transitional look to the shower. The fixture's smooth lever handle makes it easy to adjust the water level. The fixture meets EPA WaterSense® criteria to conserve water without sacrificing performance. It is available in Chrome, a polished, reflective finish that melds with any design aesthetic.
Manufacturer: Fortune Brands Innovations, Inc
Log in to view product pricing and place your order.
| MOEN008965 | |
|---|---|
| Collection | Chateau |
| Escutcheon Width | 6-1/2 in |
| Shower Head Projection | 7-1/2 in |
| Shower Head Width | 2-5/8 in |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| Material | Metal |
| Finish | Chrome |
| Handle Type | Lever |
| Handle Material | Metal |
| Number of Handles | 1-Handle |
| Water Sense Labeled | Yes |
| Length | 7.480 in |
| Width | 7.320 in |
| Height | 4.170 in |
| Weight | 1.650 lb |