
Moen® Bathroom Sink Faucet, Chateau Collection, Faucet Configuration: Centerset, 3-Hole Faucet Hole Compatibility, Manufacturer Finish: Chrome, Finish Family: Chromes, 4 in Faucet Center, 2-Handle Handles, Lever Handle Style, Metal Body, 1.2 gpm Flow Rate, 2-3/4 in Spout Height, 4-11/16 in Spout Reach, 1-3/4 in Maximum Deck Thickness, 1/2 in Connection, ADA Compliant
The Chateau two-handle centerset bathroom faucet evokes a transitional feel with its clean lines. This faucet's subtly curved spout and two smooth lever handles offer a sleek design that is perfect for a soft modern bathroom upgrade. Plus, the fixture allows for quick installation and provides exceptional durability. It comes with a half-metal, half-plastic drain assembly that controls the flow of water from your bathroom sink and each bathroom faucet carton in the bulk pack contains individually packed faucets ready to be installed. Available in Chrome, a polished, reflective finish that melds with any design aesthetic.
Manufacturer: Fortune Brands Innovations, Inc
Log in to view product pricing and place your order.
| MOEN008950 | |
|---|---|
| Collection | Chateau |
| Faucet Configuration | Centerset |
| Faucet Hole Compatibility | 3-Hole |
| Manufacturer Finish | Chrome |
| Finish Family | Chromes |
| Faucet Center | 4 in |
| Number of Handles | 2-Handle |
| Handle Style | Lever |
| Body Material | Metal |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Spout Height | 2-3/4 in |
| Spout Reach | 4-11/16 in |
| Maximum Deck Thickness | 1-3/4 in |
| Connection Size | 1/2 in |
| Length | 8.350 in |
| Width | 7.240 in |
| Height | 5.830 in |
| Weight | 3.150 lb |