

Weld-On® 773™ Cement, 1 qt Net Content, Can Container, Composition: 40 to 55% Methyl Ethyl Ketone (MEK), 10 to 15% Acetone, Liquid Form, Black, Ketone Odor/Scent, 0.89 Specific Gravity, <510 g/L VOC, >2 Vapor Density, 190 mmHg Vapor Pressure, Applicable Materials: ABS, 3 years Shelf Life, Resin Portion Separates Out, Solvent Portion Soluble in Water, Flammability Limit: 1.4% LEL, 12.8% UEL, Evaporation Rate: >1
Medium bodied, fast setting, low VOC ABS cement for all classes and schedules with interference fit through 8 in Dia. For plumbing application (DWV, sewer, and drain pipe), conduit and foam core.
Manufacturer: IPS Corporation
Log in to view product pricing and place your order.
| IEZW130030 | |
|---|---|
| Net Content | 1 qt |
| Container Type | Can |
| Composition | 40 to 55% Methyl Ethyl Ketone (MEK), 10 to 15% Acetone |
| Form | Liquid |
| Color | Black |
| Odor/Scent | Ketone |
| Specific Gravity | 0.89 |
| VOC Content | <510 g/L |
| Vapor Density | >2 |
| Vapor Pressure | 190 mmHg |
| Applicable Materials | ABS |
| Shelf Life | 3 years |
| Solubility | Resin Portion Separates Out, Solvent Portion Soluble in Water |
| Length | 5.500 in |
| Width | 3.750 in |
| Height | 4.000 in |
| Weight | 26.000 lb |