
NDS® Swing Check Valve, 1500 Series, 3/4 in Nominal, IPS Slip Connection, 125 psi, 72 deg F, 3-1/2 in Inlet to Outlet Length, PVC Body, PVC Seat, EPDM Seal, EPDM Softgoods, White, 1.94 in H, Domestic/Import: Domestic
Manufacturer: NORMA Group
Log in to view product pricing and place your order.
| IEZK500142 | |
|---|---|
| Series | 1500 Series |
| Nominal Size | 3/4" in |
| Connection Type | IPS Slip |
| Pressure Rating | 125 psi |
| Pressure Class | null |
| Temperature Rating | 72 deg F |
| Flow Rate | null |
| Port Type | null |
| Media | null |
| Actuator Type | null |
| Inlet to Outlet Length | 3-1/2" in |
| Top to Inlet Center | null |
| Opening Size | null |
| Body Material | PVC |
| Seat Material | PVC |
| Stem Material | null |
| Seal Material | EPDM |
| Disc Material | null |
| Trim Material | null |
| Packing Material | null |
| Handle Material | null |
| Ball Material | null |
| Softgoods Material | EPDM |
| Lead-Free/Contains Lead | null |
| Color | White |
| Finish | null |
| Dimensions | 1.94 in H |