




Oatey® Cement, 8 oz Net Content, Can Container, Composition: Furan, Tetrahydro, Methyl Ethyl Ketone, Ethene, Chloro, Homopolymer, Chlorinated, Acetone, Cyclohexanone, Silica, Amorphous, Fumed, Liquid Form, Orange, Solvent Odor/Scent, 2 hr Curing Time, 4 to 5 min Setting, 0.94 Specific Gravity, <490 g/L VOC, 500 to 1500 cPs Viscosity, 900 psi Shear Strength, 2.5 Vapor Density, 145 mmHg Vapor Pressure, 180 psi, 2 years Shelf Life
Oatey® CPVC medium-bodied fast set orange cement is recommended for residential and commercial hot and cold water systems. It is approved for Corzan® CPVC piping systems. Oatey® products have earned the trust of plumbing professionals for over 100 years.
Manufacturer: Oatey
Log in to view product pricing and place your order.
| IEZH131129 | |
|---|---|
| Net Content | 8 oz |
| Container Type | Can |
| Composition | Furan, Tetrahydro, Methyl Ethyl Ketone, Ethene, Chloro, Homopolymer, Chlorinated, Acetone, Cyclohexanone, Silica, Amorphous, Fumed |
| Form | Liquid |
| Color | Orange |
| Odor/Scent | Solvent |
| Curing Time | 2 hr |
| Setting Time | 4 to 5 min |
| Specific Gravity | 0.94 |
| VOC Content | <490 g/L |
| Viscosity | 500 to 1500 cPs |
| Shear Strength | 900 psi |
| Vapor Density | 2.5 |
| Vapor Pressure | 145 mmHg |
| Pressure Rating | 180 psi |
| Shelf Life | 2 years |