




Oatey® ABS to PVC Transition Cement, 16 oz Net Content, Can Container, Composition: Furan, Tetrahydro, Acetone, Methyl Ethyl Ketone, PVC, Cyclohexanone, Silica, Amorphous, Fumed, Liquid Form, Green, Solvent Odor/Scent, 2 hr Curing Time, 4 to 5 min Setting, 0.93 Specific Gravity, <510 g/L VOC, 1000 to 2100 cPs Viscosity, 900 psi Shear Strength, 2.5 Vapor Density, 145 mmHg Vapor Pressure, 180 psi, 3 years Shelf Life
Oatey® ABS to PVC transition medium-bodied green cement is used for joining ABS to PVC in non-pressure transition joints up to 6 in Dia. Ideal for applications where the structure is plumbed in ABS and the local sewer system is plumbed in PVC or vice versa. Oatey® products have earned the trust of plumbing professionals for over 100 years.
Manufacturer: Oatey
Log in to view product pricing and place your order.
| IEZH130925 | |
|---|---|
| Net Content | 16 oz |
| Container Type | Can |
| Composition | Furan, Tetrahydro, Acetone, Methyl Ethyl Ketone, PVC, Cyclohexanone, Silica, Amorphous, Fumed |
| Form | Liquid |
| Color | Green |
| Odor/Scent | Solvent |
| Curing Time | 2 hr |
| Setting Time | 4 to 5 min |
| Specific Gravity | 0.93 |
| VOC Content | <510 g/L |
| Viscosity | 1000 to 2100 cPs |
| Shear Strength | 900 psi |
| Vapor Density | 2.5 |
| Vapor Pressure | 145 mmHg |
| Pressure Rating | 180 psi |
| Shelf Life | 3 years |