




Oatey® ABS Cement, 32 oz Net Content, Composition: Acrylonitrile-Butadiene-Styrene Copolymers, Acetone, Methyl Ethyl Ketone, Liquid, Milky White, Solvent, 6 to 7 min Curing, 6 to 7 min Setting Time, 0.87 to 0.91 Specific Gravity, 325 g/L VOC, 500 to 1500 cPs Viscosity, 2.5 lb/gal Vapor Density, 145 mmHg Vapor Pressure, 3 years Shelf Life, 11.8 % Flammability Limit, 5.5 to 8 Evaporation Rate, 180 deg F, Additional Information: 7.39 lb/gal Density, 151 deg F Boiling Point, 14 to 23 deg F Flash Point
Oatey® special medium milky clear ABS cement is recommended for all non-pressure applications. It is formulated for fast curing and to eliminate the clean-up problems associated with black ABS cement and is easy to apply. This milky clear, fast set cement can be used to solvent weld all schedules and classes of ABS pipe and fittings up to 6 in Dia with interference fit. Oatey® products have earned the trust of plumbing professionals for over 100 years.
Manufacturer: Oatey
Log in to view product pricing and place your order.
| IEZH130923 | |
|---|---|
| Net Content | 32 oz |
| Composition | Acrylonitrile-Butadiene-Styrene Copolymers, Acetone, Methyl Ethyl Ketone |
| Form | Liquid |
| Color | Milky White |
| Odor/Scent | Solvent |
| Curing Time | 6 to 7 min |
| Setting Time | 6 to 7 min |
| Specific Gravity | 0.87 to 0.91 |
| VOC Content | 325 g/L |
| Viscosity | 500 to 1500 cPs |
| Vapor Density | 2.5 lb/gal |
| Vapor Pressure | 145 mmHg |
| Shelf Life | 3 years |