
Oatey® Extra Special Medium ABS Cement, 8 oz Net Content, Can Container, Composition: Methyl Ethyl Ketone, ABS Resin and Acetone, Liquid Form, Black, Solvent Odor/Scent, 6 to 7 min Curing Time, 6 to 7 min Setting, <325 g/L VOC, 500 to 1500 cP Viscosity, 2.5 lb/gal Vapor Density, 145 mmHg Vapor Pressure, Applicable Materials: ABS, Flammability Limit: 1.8 to 11.8 %, Evaporation Rate: 5.5 to 8 %, 40 to 110 deg F, Additional Information: 2.6 in L x 2.6 in W x 3.4 in H Dimensions
Oatey® extra special medium black ABS cement is recommended for all non-pressure applications. It is formulated for use in the hot and arid climates in the western United States and is easy to apply with included in-lid dauber. The black color easily identifies application to pipe surface. This medium bodied cement can be used to solvent weld all schedules and classes of ABS pipe and fittings up to 6 in Dia with interference fit. Oatey® products have earned the trust of plumbing professionals for over 100 years.
Manufacturer: Oatey
Log in to view product pricing and place your order.
| IEZH130917 | |
|---|---|
| Net Content | 8 oz |
| Container Type | Can |
| Composition | Methyl Ethyl Ketone, ABS Resin and Acetone |
| Form | Liquid |
| Color | Black |
| Odor/Scent | Solvent |
| Curing Time | 6 to 7 min |
| Setting Time | 6 to 7 min |
| VOC Content | <325 g/L |
| Viscosity | 500 to 1500 cP |
| Vapor Density | 2.5 lb/gal |
| Vapor Pressure | 145 mmHg |
| Applicable Materials | ABS |
| Length | 2.600 in |
| Width | 2.600 in |
| Height | 3.400 in |
| Weight | 0.500 lb |