



Oatey® Primer, 1 gal Net Content, Composition: Acetone, Cyclohexanone, Furan, Methyl Ethyl Ketone, Tetrahydro, Liquid Form, Clear, Solvent Odor/Scent, 0.82 to 0.86 pH, 550 g/L VOC, <100 cPs Viscosity, Applicable Materials: CPVC, PVC, -15 to 110 deg F
Manufacturer: Oatey
Log in to view product pricing and place your order.
| IEZH130754 | |
|---|---|
| Net Content | 1 gal |
| Composition | Acetone, Cyclohexanone, Furan, Methyl Ethyl Ketone, Tetrahydro |
| Form | Liquid |
| Color | Clear |
| Odor/Scent | Solvent |
| pH Range | 0.82 to 0.86 |
| VOC Content | 550 g/L |
| Viscosity | <100 cPs |
| Applicable Materials | CPVC, PVC |
| Length | 6.500 in |
| Width | 4.300 in |
| Height | 10.100 in |
| Weight | 7.600 lb |