

HILTI Screw Anchor, Premium Series, Model: KH-EZ, 1/4 in Diameter, 1-1/4 in Length, 1 to 1-3/4 in Minimum Embedment, T25 Drill, 1-1/4 in Thread Length, Torx® Hex Head, 150 ksi Tensile Strength, Carbon Steel, Finish: Zinc-Plated
Manufacturer: HILTI
Log in to view product pricing and place your order.
| HILT101105 | |
|---|---|
| Series | Premium Series |
| Model | KH-EZ |
| Diameter | 1/4" in |
| Length | 1-1/4" in |
| Minimum Embedment | 1" to 1-3/4" in |
| Drill Size | T25 |
| Thread Length | 1-1/4" in |
| Head Type | Torx® Hex |
| Tensile Strength | 150 ksi |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Zinc-Plated |