
Rheem® Electric Heat Package Unit, Series: RKKN-B, Model: B073CL13E, 72000 Btu/hr Cooling, 135000 Btu/hr Heating Input BTU Rating, 208/230 VAC, 31 A, 21.1 kW Cooling, 1/2 hp Outdoor Fan, 2 hp Indoor Fan HP Rating, 1075 rpm Outdoor Fan, 1725 rpm Indoor Fan Rotational Speed, 60 Hz, 3 ph, (1) 2-Stage Scroll Compressor, 2400 cfm Rating, 12.9 IEER Rating, 11 EER, 6 ton Tonnage, 6 Burners, 1 Stage, R-410A, HFC, 83 dBA Decibel Rating, Electric Ignition, Belt Drive, Outdoor Coil - 16.4 sq-ft Face Area, 23 Fins/in, Indoor Coil - 5.95 sq-ft Face Area, 20 Fins/in Coil Rating, 3/4 in Drain Connection Type, (4) 2 x 16 x 16 in Filter, 125 deg F Ambient, 82-1/4 in L x 48-1/16 in W x 35 in H
Manufacturer: Rheem Manufacturing
Log in to view product pricing and place your order.
| HEZ1901700 | |
|---|---|
| Series | RKKN-B |
| Model | B073CL13E |
| Input BTU Rating | 72000 Btu/hr Cooling, 135000 Btu/hr Heating |
| Voltage Rating | 208/230 VAC |
| Amperage Rating | 31 A |
| Wattage | 21.1 kW Cooling |
| HP Rating | 1/2 hp Outdoor Fan, 2 hp Indoor Fan |
| Rotational Speed | 1075 rpm Outdoor Fan, 1725 rpm Indoor Fan |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 3 ph |
| Compressor Type | (1) 2-Stage Scroll |
| CFM Rating | 2400 cfm |
| IEER Rating | 12.9 |
| EER Rating | 11 |
| Tonnage | 6 ton |
| Number of Burners | 6 |
| Number of Stages | 1 |
| Refrigerant Type | R-410A, HFC |
| Decibel Rating | 83 dBA |