
SharkBite™ Male Connector, Connector Fitting, Connection Size 1: 3/4 in, Connection Type 1: F2159 PEX Barbed, Connection Size 2: 3/4 in, Connection Type 2: MNPT, PEX|MNPT Connection, Polymer, Material Construction: Lead-Free Polymer, 1.245 in Hex, For Use With: PEX and PE-RT Pipes, 1.64 in L, 200 psi, 160 deg F
Transition between PEX pipe and an FNPT threaded connection with a crimp or clamp connection. Corrosion-resistant fitting certified for use in potable water and hydronic heating system applications.
Manufacturer: Reliance Worldwide Corporation
Log in to view product pricing and place your order.
| EVOPP00312 | |
|---|---|
| Fitting Type | Connector |
| Connection Size 1 | 3/4 in |
| Connection Type 1 | F2159 PEX Barbed |
| Connection Size 2 | 3/4 in |
| Connection Type 2 | MNPT |
| Connection Type | PEX|MNPT |
| Material | Polymer |
| Material Construction | Lead-Free Polymer |
| Hex Size | 1.245 in |
| For Use With | PEX and PE-RT Pipes |
| Dimensions | 1.64 in L |
| Pressure Rating | 200 psi |
| Temperature Rating | 160 deg F |
| Length | 1.700 in |
| Width | 1.230 in |
| Height | 1.070 in |
| Weight | 0.060 lb |