
SharkBite™ Reducing Tee, Tee Fitting, Connection Size 1: 1 in, Connection Type 1: F2159 PEX Barbed, Connection Size 2: 1 in, Connection Type 2: F2159 PEX Barbed, Connection Size 3: 3/4 in, Connection Type 3: F2159 PEX Barbed, PEX|PEX|PEX Connection, Polymer, Material Construction: Polymer, For Use With: PEX and PE-RT Pipes, 2.825 in L, 200 psi, 160 deg F
Connect pieces of different sized PEX pipe together. Corrosion-resistant fitting certified for use in potable water and hydronic heating system applications.
Manufacturer: Reliance Worldwide Corporation
Log in to view product pricing and place your order.
| EVOPP00304 | |
|---|---|
| Fitting Type | Tee |
| Connection Size 1 | 1 in |
| Connection Type 1 | F2159 PEX Barbed |
| Connection Size 2 | 1 in |
| Connection Type 2 | F2159 PEX Barbed |
| Connection Size 3 | 3/4 in |
| Connection Type 3 | F2159 PEX Barbed |
| Connection Type | PEX|PEX|PEX |
| Material | Polymer |
| Material Construction | Polymer |
| For Use With | PEX and PE-RT Pipes |
| Dimensions | 2.825 in L |
| Pressure Rating | 200 psi |
| Temperature Rating | 160 deg F |
| Length | 2.680 in |
| Width | 1.820 in |
| Height | 1.190 in |
| Weight | 0.060 lb |