
Moen® Kitchen Faucet, Camerist™ Collection, Faucet Configuration: Single Handle, Theme/Style: Transitional, Deck Mounting, Manufacturer Finish: Chrome, Finish Family: Chromes, 1-Handle Handles, Lever Handle Style, 1.5 gpm Flow Rate, 8-1/3 in Spout Height, 9-1/4 in Spout Reach, Flared-Tip Spout, 1-1/8 in Maximum Deck Thickness, 3/8 in Connection, Compression Connection, Low Lead Low Lead, ADA Compliant, Additional Information: Aerated Stream Spray, Brass Handle
It's the little things that add up to a lot of transitional style for camerist. Flared tip spout, simple curves and single handle operation create an updated basic collection.
Manufacturer: Fortune Brands Innovations, Inc
Log in to view product pricing and place your order.
| BMIS214779 | |
|---|---|
| Collection | Camerist™ |
| Faucet Configuration | Single Handle |
| Theme/Style | Transitional |
| Mounting Type | Deck |
| Manufacturer Finish | Chrome |
| Finish Family | Chromes |
| Number of Handles | 1-Handle |
| Handle Style | Lever |
| Flow Rate | 1.5 gpm |
| Spout Height | 8-1/3 in |
| Spout Reach | 9-1/4 in |
| Spout Type | Flared-Tip |
| Maximum Deck Thickness | 1-1/8 in |
| Connection Size | 3/8 in |
| Connection Type | Compression |
| Low Lead | Low Lead |
| ADA Compliant | ADA Compliant |
| Additional Information | Aerated Stream Spray, Brass Handle |
| Weight | 4.300 lb |