
Moen® Flush Valve, Spud Connection, 1-1/2 in Nominal, 20 to 125 psi, 1.28 gpf Flow Rate, Water Media, 11-1/2 in Inlet to Outlet Length, 3-1/4 in Top to Inlet Center, 1.28 gpf Flush Rate, Brass Body, Sensor Operator, Finish: Chrome, Domestic/Import: Import, Additional Information: Battery Powered
Moen Commercial's line of M-POWER sensor-operated products provide heavy-use facilities efficient and hygienic solutions to maintain sanitary environments and reduce maintenance. With all metal construction and vandal-resistant features, M-POWER products are backed by a best-in-class 5-year warranty.
Manufacturer: Fortune Brands Innovations, Inc
Log in to view product pricing and place your order.
| BMIS214745 | |
|---|---|
| Connection Type | Spud |
| Nominal Size | 1-1/2 in |
| Pressure Rating | 20 to 125 psi |
| Flow Rate | 1.28 gpf |
| Media | Water |
| Inlet to Outlet Length | 11-1/2 in |
| Top to Inlet Center | 3-1/4 in |
| Flush Rate | 1.28 gpf |
| Body Material | Brass |