
Moen® Kitchen Faucet, M-DURA® Collection, Faucet Configuration: Single Handle, Wall Mounting, Manufacturer Finish: Chrome, Finish Family: Chromes, 1-Handle Handles, Lever Handle Style, Brass Body, 1.5 gpm Flow Rate, 7 in Spout Height, 9 in Spout Reach, 1/2 in Connection, IPS Connection, Low Lead Low Lead, ADA Compliant
Manufacturer: Fortune Brands Innovations, Inc
Log in to view product pricing and place your order.
| BMIS214382 | |
|---|---|
| Collection | M-DURA® |
| Faucet Configuration | Single Handle |
| Mounting Type | Wall |
| Manufacturer Finish | Chrome |
| Finish Family | Chromes |
| Number of Handles | 1-Handle |
| Handle Style | Lever |
| Body Material | Brass |
| Flow Rate | 1.5 gpm |
| Spout Height | 7 in |
| Spout Reach | 9 in |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | IPS |
| Low Lead | Low Lead |
| ADA Compliant | ADA Compliant |
| Length | 14.500 in |
| Width | 7.500 in |
| Height | 2.250 in |
| Weight | 3.880 lb |